Jak najtaniej założyć portfolio?

Dziś poruszę temat ważny dla każdego promującego swoje prace w internecie. Odbiorca ma coraz większe wymagania, jego uwagę wygrywa treść najbardziej dopracowana. Stworzenie internetowego portfolio jest jednym z najważniejszych kroków w życiu każdego zawodowca.

 

Jak nie zaczynać

Kiedy podejmiemy decyzję o zaistnieniu w ten sposób, często brak nam odpowiedniej kwoty na zbudowanie portfolio. Pół biedy jeśli potrafimy stworzyć portfolio samemu, z racji bycia webdesignerem. Co zrobić gdy jesteśmy fotografem, który nie ma pojęcia o tworzeniu stron internetowych? Najczęściej zapada decyzja o tym, że:

  • zakładamy społecznościówkę – jeśli jest to fanpage na facebooku to nie jest źle, jest nawet dobrze. Jednak gdy decydujemy się na coś w stylu digarta to jedyny profit jaki będziemy z tego mieli, to wspólne wymienianie się ocenami podnoszącymi statystyki. W oczach klienta wzajemne myzianie się po pleckach oraz multum emotek w komentarzach może działać, delikatnie mówiąc, zniechęcająco. Jeśli będziemy promować się poprzez słabe medium będziemy postrzegani jako słaby gracz.
  • skorzystamy z darmowych portfolio – które najczęściej oferują wzornictwo z lat 90-tych, są okropnie ograniczone, albo nie da się podpiąć domeny, którą już posiadamy przez co nasz adres będzie wyglądał nieprofesjonalnie, na przykład: www.twojanazwa.iportfolio.pl

 

Jak więc zrobić tanio, dobrze i szybko?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że jest w stanie stworzyć portfolio za 30 zł.

Przygotowałem dla Was pięć najlepszych opcji na założenie nowoczesnej dokumentacji naszej pracy, za nie więcej niż 30 zł miesięcznie. Na screenshotach pokażę Wam parę ciekawych możliwości, jakie dają omawiane platformy.

BEHANCE PROSITE – dla mnie behance to najlepsza dizajnerska społecznościówka jaka istnieje, jest na pewno największa pod względem użytkowników oraz ma najciekawsze opcje, np oprócz wrzucania samych obrazków można tworzyć prezentacje, w których można kreatywnie wyżyć się równie bardzo, co w projekcie, który pokazujemy. Ma tak wiele możliwości, że na youtube ludzie publikują tutoriale i przykłady wykorzystania opcji tego narzędzia.
Behance Prosite oferuje plan 11 usd na miesiąc oraz 99 usd na rok.

 

KROP – całkiem przyzwoita propozycja, w której jest również plan darmowy – jednak brutalnie ograniczony. W wersji premium jest sporo ładnych układów, na pewno da się znaleźć coś dla każdej branży kreatywnej. Główną zaletą jest prostota oraz możliwość znalezienia pracy – tak, bo platforma ta pozwala na szukanie projektantów, fotografów, artystów itd. Jeszcze jedną cechą na plus jest responsywność wzorów, co znaczy, że wasze portfolio będzie się samo dostosowywać do urządzenia, na którym jest oglądane (smartfon, tablet, laptop).
Dostepne plany: 9,99 usd miesięcznie i 99 usd rocznie

 

PORTFOLIOBOX – fenomenalna sprawa, ponieważ za małą cenę można dostać tyle, ile nie dają chyba oba powyższe rozwiązania razem – na portfoliobox można stworzyć galerie, stronę, blog i e-sklep. Zaszaleć można też przy wyborze templatek, które są eleganckie, profesjonalne, ale też w pełni edytowalne.
Plany: darmowy oraz płatny 21 zł za miesiąc.

 

TUMBLR – jako platforma blogowa dla hipsterów nie zapewnia dobrych warunków na tworzenie narzędzia do zarabiania, jednak w internecie są dostępne wtyczki do przeobrażenia bloga w portfolio, jak np ta: http://hasaportfolio.com/ takie rozwiązanie jest tańsze, jednak nieco ograniczone, a do tego wtyczki nie zawsze są darmowe. Na przykład ta, którą przytoczyłem – nie kosztuje nic, lecz przyzwoicie byłoby wesprzeć autora dotacją paypal w wysokości 5, 10 lub 25 dolarów. Jak jesteśmy sprytni to wgranie wtyczki nie będzie problemem, może za to nim być wspomniany spryt, bo trochę trzeba zrobić samemu.
Takie rozwiązanie wyniesie nas ok 5-10 dolarów, ale są też wtyczki za 50 usd.

 

BLOGGER – tak, wiem, platforma blogowa. Jednak oprócz tego, że wyjdzie nas najtaniej ma też inne plusy. Blogger to usługa Google, zatem i pozycjonowana przez firmę. Platforma posiada możliwości edycji pozwalające przekształcić gotowe wzory w coś w miarę gustownego. Usługę możemy zsynchronizować z kontem gmail, a narzędzia picasaweb użyć jako galerię. Mamy też oczywiście blog, który interesująco prowadzony będzie aktywnie kierował ruch do portfolio. Jedynie co, musimy to wszystko ładnie ogarnąć. Postawmy na biel i ładną czcionkę, a wszystko powinno być w porządku. Dobre wyjście jak na początek.
Koszta są zerowe, wymagana jest jedynie rejestracja, ewentualnie podpięcie domeny, ale tego nie wliczałem w żadną platformę wymienioną wcześniej.

 

Podsumowując

Starałem się opisać w miarę zróżnicowane metody założenia portfolio, mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Całość jeszcze szybko podsumuję w tabelce z najważniejszymi cechami.

 

Pamiętajmy, że z tego wszystkiego najważniejsze jest jednak to, by nie bać się pokazywać swoich prac. Nie stresować się pojawiającą się krytyką, a porażki traktować jako informacje zwrotne.
Idźcie i bądźcie odważni.

— Filip


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

− sześć = 1

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>